Jag har ingen som helst koll på sportboll, men till och med jag vet att Cristiano Ronaldo är ett stort namn. Därför var det en smärre sensation när han från tomma intet gjorde reklam för Fatal Fury: City of the Wolves, och det började spekuleras varför. Nu vet vi: han blir en spelbar karaktär, och kommer att få fightas mot Terry, Mai, Rock, Chun-Li och gänget med en boll vid fötterna.
Alltså, eeeeeehhh. Ur spelets perspektiv är det förstås en ohyggligt stor bragd. Pratar man om gästkaraktärer så finns det knappt bättre sätt att sälja ett spel. Tusentals fotbollsfans kommer helt plötsligt att vilja spela ett fightingspel. Och eftersom jag fortfarande saknar Rival Schools hade det varit kul att ha en fotbollsspelare.
Men det blir aldrig bra med verkliga personer i annars olicensierade spel. Han ser extremt trist ut – en vanlig tjomme i fotbollsuniform mot spektakulära fightingtyper som Marco och Tizoc. Och det kommer onekligen att komma en dag då City of the Wolves antingen inte alls kan säljas, eller att han måste plockas ut, för att licensen upphör. Någon som CR7 säljer inte sin likeness för tid och evighet. Sen finns ju också en del minst sagt osmakliga anklagelser kring killen. Å andra sidan är det här redan ett spel som finansierats, särskilt i ett sånt här marknadsföringsspektakel, av Saudi-Arabien.
Jag spelade bara betan lite kort, men var inte alls imponerad. Visserligen var inte mina typiska favoriter med då, men jag gillade inte den allmänna spelkänslan. Det är tragiskt att uppföljaren till ett av tidernas bästa fightingspel har så många goda anledningar att tappa intresset.