Som om Dead or Alive behövde en till japansk ninja, men … Mai Shiranui kommer att släppas till Dead or Alive 5: Last Round i september. Och det är på något sätt passande, eftersom Kasumi ursprungligen påminde extremt mycket om Mai. Och så är det ett tecken på att King of Fighters är en ganska stor satsning. Jag menar, visst, Dead or Alive har kostymcrossovers med alla möjliga obskyra småtitlar, men när det gäller figurer så har de hållit rätt hög klass. Halo, Ninja Gaiden, Samurai Warriors och Virtua Fighter är ett rätt respektabelt sällskap. Däremot så lär det väl innebära att något Capcom vs SNK inte är aktuellt på bra länge.
Eller också … Sega är ju onekligen kompisar med både Tecmo-Koei (via DoA) och Capcom/Namco (via Project X Zone). Vad sägs om en megajättecrossoverfighter? Street Fighter vs King of Fighters (feat Samurai Shodown) vs Tekken (feat Soul Calibur) vs Virtua Fighter vs Dead or Alive (feat Dynasty Warriors)?
Nja… det skulle med största sannolikhet bli en Street Fighter x Tekken-liknande kalops av förenklad/likriktad karaktärsuppbyggnad och motstridiga koncept.
CvS3, visst, även om det i dagsläget skulle kännas mer som Dimps vs. ”Chinese” SNK. Tekken x Street Fighter? Möjligen. VF och SC är snarare i behov av individuella uppföljare, och DoA vill jag inte se i närheten av de övriga.